Projektanslag 2026
Projekt:
The Inflammatory Proteome–Protease–Peptidome (P3) Atlas: From Homeostasis to Pathology and Therapeutics
Huvudsökande:
Professor Johan Malmström
Lunds universitet
Medsökande:
Lunds universitet
Artur Schmidtchen
Beviljat anslag:
30 000 000 kronor under fem år
Proteiner är avgörande för hur kroppens celler fungerar. De bygger upp cellernas strukturer, transporterar ämnen och styr kemiska reaktioner. När vi drabbas av en infektion behöver våra celler snabbt ställa om och försvara kroppen. Då förändras också vilka proteiner som finns i cellerna och hur de används.
En del proteiner bryts då ned och ersätts av nya för att cellerna ska kunna utföra andra uppgifter. Då bildas små fragment; peptider. Vissa av dessa kan döda bakterier, kommunicera med celler och reglera inflammation. Men vilka peptider som har dessa funktioner och hur de styrs är till stor del okänt.
– Det intressanta är att det kan ta timmar för kroppen att bilda nya proteiner, medan peptider kan bildas på bara några sekunder. Det kan vara avgörande när kroppen snabbt behöver reagera på exempelvis en infektion, säger Johan Malmström, professor vid Lunds universitet.
Kan få betydelse för behandling av sepsis
Forskarna ska nu skapa en omfattande atlas över kroppens proteiner, de enzymer som bryter ned dem och de peptider som bildas. Genom att studera olika stadier av inflammation, från normal sårläkning till svåra inflammationstillstånd, vill forskarna förstå vad som skiljer en inflammation som läker ut från en som skadar kroppen.
Kunskapen kan få betydelse vid exempelvis sepsis, där kroppens reaktion på en infektion kan leda till livshotande organskador. Forskarna vill identifiera peptider som kan dämpa skadlig inflammation, men också markörer som tidigt visar vilka patienter som riskerar att bli allvarligt sjuka.
– Genom projektet får vi möjlighet att samla våra kompetenser och arbeta långsiktigt med att förstå de här processerna. Kunskap som vi hoppas kan leda till nya behandlingsmöjligheter, säger Johan Malmström.
Text och foto: Tove Smeds