Projektanslag 2026
Projekt:
MUSIC - Mapping and Understanding Spatio-temporal adaptation In Cancer
Huvudsökande:
Professor Maria Tenje
Uppsala universitet
Medsökande:
Uppsala universitet
Patrick Sandoz
Sven Nelander
Göteborgs universitet och Chalmers
Rebecka Jörnsten
Stockholms universitet
Mats Nilsson
Beviljat anslag:
27 000 000 kronor under fem år
Målet med projektet MUSIC, Mapping and Understanding Spatio-temporal adaptation In Cancer, är att utveckla en avancerad "tumör-på-chip"-modell. Det innebär att forskarna skapar en miniatyrversion av en mänsklig tumörmiljö i laboratoriet. I denna modell finns inte bara mänskliga tumörceller, utan även blodkärl och immunceller. Det gör det möjligt att i realtid följa hur cancer utvecklas och reagerar på olika behandlingar, under kontrollerade former.
Fokus ligger på glioblastom, en av de mest aggressiva och svårbehandlade hjärntumörerna. Genom att kombinera mikroteknik, avancerad avbildning och artificiell intelligens hoppas forskarna kunna kartlägga hur tumörceller samspelar med sin omgivning, vad som gör dem motståndskraftiga och hur de lyckas undvika immunförsvaret.
Mer träffsäkra behandlingar
Projektet leds av Maria Tenje. På sikt är förhoppningen att resultaten ska leda till mer träffsäkra behandlingar, bättre forskningmodeller och minskat behov av djurförsök för att förstå sjukdomar som vi ännu inte kan behandla.